Czy zastanawiałyście się kiedyś jaki jest związek między sukienką a samochodem? Proces powstawania ekskluzywnej sukienki jest bardzo podobny do tego, jaki towarzyszy kreacji nowego Astona Martina. Zaskoczone prawda? Tworzenie zarówno jednego, jak i drugiego produktu premium, to bardzo precyzyjne i czasochłonne zajęcie. Wymaga profesjonalnego zaangażowania wielu osób. Opowiemy Wam dziś, jak wyglądają fascynujące modowe kuluary i jaka historia kryje się za ubraniami, które trafiają do Waszych szaf. 

Moda to wyobraźnia

…a wszystko zaczyna się w głowie Projektanta. Pierwsze wizualizacje kształtu, fasonu, materiału, koloru, to początek rozpoczynającego się procesu twórczego. Od wizualizacji do kreacji dzieli go już tylko kartka i ołówek. Pierwsze czarno-białe lub kolorowe szkice, pozwalają odkryć modową ideę twórcy. Ile powstaje takich rysunków, zanim padnie słowo „bingo”? Bardzo dużo. Zmiana koncepcji, dopracowanie detali i ostatecznej formy ubrania, to często nie godziny, a tygodnie pracy i sterta pomysłów przeniesionych na białą kartkę. 

Czas na grafika!

Ten etap kreacji to czas, w którym designer potrzebuje wsparcia grafika. Wszelkie innowacje, w postaci dodatkowych elementów ubrania, naszywek, haftów, aplikacji, to właśnie jego działka. Co dwie głowy to nie jedna, dlatego ten duet podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące materiału, jego faktury i rozplanowania poszczególnych elementów. To jeden z najważniejszych momentów projektowania ubrania, na jego podstawie zostanie stworzony graficzny projekt wraz ze szczegółowym opisem. Dopracowany w każdym szczególe efekt tej kolaboracji, trafi w kolejne ręce…

Pomysł, planowanie, prototyp

Nasze nowe ubranie doskonale leży, prawidłowo się układa i charakteryzuje się wygodą? To zasługa konstruktora. Kolejna osoba, bez której powstanie odzieży nie byłoby zupełnie możliwe!Krótko mówiąc, konstruktor wciela w życie wizję projektanta. Na jego barki spada nie tyle najdłuższy, co najważniejszy etap całego procesu twórczego. Zwieńczeniem jego pracy jest prototyp, czyli pierwsza sztuka ubrania. Wszelkie modyfikacje, odszycia, dopracowanie detali, odbywają się w porozumieniu i pod kontrolą projektanta. Obok tego, konstruktor jednocześnie współpracuje z technologiem odzieży. Ten ostatni, odpowiada za dobór materiałów, dodatków i wszystkim tym, co związane z bezpośrednim uszyciem projektu. Doskonałe odwzorowanie idei, odszycie pierwszego egzemplarza i pełna akceptacja ze strony designera, kończą ten etap sukcesem! A ostateczny, doskonale dopracowany wzór, w formie papierowej wyrusza w swoją dalszą drogę…

Dobre cięcie

Wszystkie przygotowane szablony wraz z prototypem i wszelkimi adnotacjami, trafiają w końcu do krojowni. Aby powstała jedna, spójna całość potrzebne są poszczególne, perfekcyjnie wycięte elementy. Cały proces rozpoczyna dokładne przejrzenie materiału, z którego powstanie rzecz. Zostaje on całkowicie rozwinięty z belki, nie tylko po to, aby wyeliminować fragmenty ze skazami, ale również by mógł „pooddychać”. Rozprostowanie materiału pozwoli zachować spójność z zaplanowana tabelą wymiarów. 

Czy wiecie, że pierwsza sztuka ubrania zazwyczaj szyta jest w rozmiarze M? Następnie stopniuje się kolejne rozmiary, w dół i w górę. 

Ale zanim nastąpi szycie, potrzebne są jeszcze umiejętności lagowaczy. Lagowacze układają na stole lagi, czyli kolejne warstwy materiału. Warstw jest tyle, ile docelowo sztuk odzieży ma powstać. Na pierwszej warstwie musi zostać wykonany rysunek wszystkich elementów ubrania z ich dokładnym umiejscowieniem. Po wycięciu poszczególnych elementów przez krojczego, lagowacze muszą je oznaczyć i w sposób precyzyjny zapakować do paczek, zgodnie z odpowiednim rozmiarem i kolorem. 

Ruszyła maszyna…

Już tylko jeden krok dzieli nas od szwalni! Trzeba tylko sprawdzić ilość wykrojów, dobrać odpowiednie metki i nici. Tym zajmuje się dział kompletowania. 

Wszystko ustalone? Idziemy do szwalni! Częstą praktyką, od której zaczyna się finalną produkcję, jest odszycie tzw. serii pilotowej. Seria pilotowa to nic innego, jak uszycie po jednej sztuce każdego rozmiaru naszego projektu. Ostatnia kontrola, czy wszystko się zgadza, przygotowanie narzędzi do pracy i…praca szwaczek rusza pełna parą! Myślicie, że to już koniec? Nie! Gotowe ubrania muszą jeszcze zostać wyposażone w brakujące elementy takie jak guziki, sznurki, czy inne zaplanowane w projekcie dodatki. Zespół brakujący sprawdza jakość gotowych już produktów, które czeka jeszcze prasowanie. Jeszcze tylko metki, pakowanie i…gotowe! 

Produkcja zakończona! Perfekcyjnie dopracowane i odszyte ubrania są już gotowe, by poznać i uszczęśliwić swoje właścicielki 🙂